Każda powierzchnia ma to do siebie, że wraz z jej użytkowaniem ulega zabrudzeniu. Blat w kuchni, podłoga w salonie, a nawet kostka brukowa przed domem brudzi się pod wpływem zróżnicowanych czynników. O ile jednak większość doskonale wie, jak doczyścić blat czy podłogę, o tyle usuwanie zabrudzeń z kostki brukowej może być bardziej wymagające. Dziś przybliżymy temat czyszczenia kostki brukowej i podpowiemy, w jaki sposób czyścić kostkę brukową domowymi sposobami.
Najczęstsze zabrudzenia na kostce brukowej
Każdy, kto ma dom z podjazdem lub chodnikiem wyłożonym kostką brukową wie, że porządki nie ograniczają się tylko do przestrzeni wewnętrznej. Konieczne jest także regularne przycinanie trawnika, czyszczenie kostki brukowej oraz uprzątnięcie chodnika. Regularne sprzątanie kostki brukowej jest konieczne z uwagi na częstość występowania rozmaitych zabrudzeń. Najczęściej są to ślady po błocie, piasek, kurz i inne sypkie naloty, a w okresie jesiennym także i liście. Zimą konieczne jest odśnieżanie podjazdu i chodnika, a wiosną i latem usuwanie drobnych chwastów, kępek trawy i mchu. Generalnie rzecz ujmując, są to zabrudzenia sezonowe, które występują niezależnie od tego, jak bardzo unikamy wybrudzenia kostki brukowej.
Nie są to jednak jedyne rodzaje zabrudzeń, jakich doświadczają chodniki i podjazdy wokół domów. Część nieczystości występuje z winy człowieka, będącego działaniem umyślnym bądź niezamierzonym. Przykład? Guma do żucia – niezwykle uporczywa nieczystość, która wynika raczej z niechlujstwa i braku poszanowania cudzej własności. Olej silnikowy i płyny eksploatacyjne, które wyciekają spod samochodu – tutaj raczej złośliwości ludzkiej nie ma, natomiast ze „złośliwością” zabrudzenia trzeba się zmierzyć. Zabrudzenia budowlane, czyli kleksy z farby, przyschnięty beton lub zaprawa oraz zastygnięte kleje – codzienność przy remoncie, którą koniecznie musimy się zainteresować. To oczywiście nie jedyne zabrudzenia, lecz z powodu ich częstotliwości występowania omówimy je w dalszej części wpisu.
Jak często należy czyścić kostkę brukową?
Wydawać by się mogło, że kostkę brukową wystarczy przeczyścić raz, dwa razy do roku – wszak nikt nie użytkuje tego terenu tak intensywnie, jak chociażby podłogi czy dywanu w domu. Nie jest to prawda; kostka brukowa wymaga regularnego czyszczenia i pielęgnacji, by zachowała swoje piękno. Szczytowy sezon zabrudzeń, czyli okres jesienny sprawia, że kostka brukowa może wymagać sprzątania nawet po kilka razy w tygodniu. Zazwyczaj wystarczy zwykłe zamiecenie podwórka miotłą typu ulicówka, jednak czasami w ruch musi wejść bardziej zaawansowany sprzęt, taki jak myjka ciśnieniowa. Jeśli więc mamy odpowiedzieć na pytanie, jak często należy czyścić kostkę brukową, możemy stwierdzić: to zależy od pory roku i typu zabrudzeń.
Na pewno jednak proces ten powinien się odbywać systematycznie, bez oczekiwania, aż podwórko zostanie zasypane, zabłocone lub całkowicie zanieczyszczone. Regularne sprzątanie powinno odbywać się nie rzadziej niż co 2 tygodnie w przypadku zabrudzeń sypkich i liści oraz nie rzadziej niż co 1 miesiąc w przypadku ekstraordynaryjnych zabrudzeń. Niektóre zanieczyszczenia, takie jak ślady po cemencie, farbie czy oleju silnikowym wymagają natychmiastowej interwencji i odliczanie do następnego tygodnia zadziała na niekorzyść. Warto więc kierować się rozsądkiem i własnym poczuciem estetyki przy decydowaniu o czyszczeniu kostki brukowej. Co więcej, należy pamiętać o okresowej impregnacji kostki brukowej, którą warto przeprowadzać raz na dwa lata.
Sposób na zabrudzenia kostki brukowej
Istnieje szereg zróżnicowanych odmian zabrudzeń kostki brukowej, jednak rozpisywanie się na temat każdego z nich mogłoby nam zająć co najmniej kilkanaście stron. Poniżej omawiamy najpowszechniejsze zanieczyszczenia oraz przedstawiamy pomysły na usunięcie ich domowymi metodami. Do niektórych przypadków konieczne będzie zastosowanie specjalistycznych narzędzi, które dostępne są w marketach budowlanych i dobrych sklepach ogrodniczych. Inne z kolei nie będą wymagać niczego, ponad własne ręce, odrobinę czasu i energii.
Mech i chwasty
Kępki trawy, mchu i chwastów wystające pomiędzy kostkami bardzo mocno rzucają się w oczy. Na szczęście, istnieje co najmniej kilka metod usunięcia niepożądanej roślinności spomiędzy szczelin. Ręczne wyrywanie to najtańsza, ale i najbardziej pracochłonna metoda, a sama praca wykonywana jest w niewygodnej pozycji. Wesprzeć się możemy roztworem 500 ml octu spirytusowego 10% i 200 ml ciepłej wody. Alternatywą jest wypalenie roślin specjalną lancą zasilaną gazem do zapalniczek – bez schylania się i klęczenia. Dla osób obawiających się płomieni – podkaszarka z drucianą tarczą też zda egzamin, jednak wymagać będzie większej precyzji.
Olej silnikowy
Jeśli plama jest świeża, wystarczy zasypać ją piaskiem, odczekać kilkanaście minut, a po zebraniu piachu umyć kostkę ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Przy bardziej uciążliwych plamach konieczny może być roztwór gorącej wody ze specjalnym detergentem do czyszczenia kostki. Taka mieszanka rozprowadzana jest ręcznie lub za pomocą myjki ciśnieniowej (przy myjce woda nie musi być gorąca). Na najcięższe przypadki poleca się piaskowanie – za pomocą pistoletu piaskowego należy dokładnie, równomiernie wypiaskować powierzchnię plamy i jej otoczenie. Jeśli i ta metoda nie pomoże, konieczna okaże się rozbiórka kostki i jej ponowne ułożenie.
Ślady po remoncie
Plamy po budowie lub remoncie w postaci farby, cementu, kleju czy zaprawy należą do wyjątkowo złośliwych zabrudzeń. Jeśli natychmiast nie usuniemy kleksów, grudek i innych zabrudzeń, możemy mieć później problem. Zaschnięte zabrudzenia usuwa się punktowo, poprzez użycie szczotki drucianej, która to zdrapuje wierzchnią warstwę zabrudzenia. Dalej konieczne będzie zastosowanie myjki ciśnieniowej z roztworem specjalnego detergentu. Podobnie jak przy plamach olejowych, tak i tu na najtrudniejsze zabrudzenia powinna zaradzić piaskarka, a w przypadku niepowodzenia – rozbiórka fragmentu zanieczyszczonej kostki.
Guma do żucia
Nic tak nie denerwuje, jak lepka, przeżuta guma do żucia przylepiona do podeszwy buta? No cóż, bardziej irytujące może być pozbywanie się jej i pozostających po niej śladów z kostki brukowej. Na szczęście, nie jest to aż tak wymagający proces – wystarczy myjka ciśnieniowa z gorącą wodą i środkiem czyszczącym, a zarówno guma, jak i jej resztki zostaną zmyte. Możliwe jest także ręczne przepracowanie takiego zabrudzenia, ale gwarantujemy Wam dość długi czas intensywnego, pochłaniającego energię szorowania. Egzaminu raczej też nie zda szorowarka, która co prawda usunie gumę, ale ślady po niej dalej pozostaną na kostce.
Wsparcie w czyszczeniu kostki brukowej
Zdajemy sobie sprawę, że mycie kostki brukowej to zajęcie żmudne, niekoniecznie interesujące i nużące. Jest o wiele więcej ciekawszych aktywności, które można byłoby w tym czasie wykonywać. Co więcej, doczyszczanie uporczywych zabrudzeń jest nie tylko czaso-, ale i pracochłonne, skutkujące zmęczeniem. Pozwól sobie pomóc i powierz to zadanie fachowcom, którzy doskonale poradzą sobie z czyszczeniem kostki brukowej. Podczas gdy specjaliści zajmą się pielęgnacją Twojego terenu przydomowego, Ty spędzisz czas z rodziną, oddasz się swojemu hobby lub wyskoczysz na miasto ze znajomymi. Zarówno sprzęt, jak i specyfiki do czyszczenia są po stronie firmy porządkowej – Ty nie musisz niczym się przejmować.
Profesjonalne firmy sprzątające uporają się z niemal każdym zabrudzeniem kostki brukowej szybko i skutecznie. Zasługą jest wysoce specjalistyczny sprzęt trudno dostępny na rynku detalicznym, odpowiednie specyfiki i środki czyszczące oraz wykwalifikowana, doświadczona kadra. Nie musisz inwestować setek złotych w myjki ciśnieniowe, wypalarki, przyrządy do piaskowania i inne narzędzia, które potem trzeba przecież przechowywać. Niewygórowana, rozsądna cena za kompleksową usługę sprawia, że zaoszczędzisz czas, energię i pieniądze – co wydaje się być atrakcyjnym rozwiązaniem.
Dlaczego warto regularnie czyścić kostkę brukową?
Niektóre osoby mogą się zastanawiać nie tyle nad sensem czyszczenia kostki brukowej, co nad taką częstotliwością. Można przecież wyjść z założenia, że podjazdy i chodniki nie są bezpośrednio elementem wnętrza domu, więc nie stanowią o komforcie codziennego funkcjonowania. Błąd! Estetycznie ułożona, czysta kostka brukowa zdecydowanie cieszy oko właściciela lokalu i odwiedzających gości, stanowiąc swoistą „wizytówkę” i element pierwszego wrażenia. Zapuszczony podjazd z kępkami trawy w szczelinach, wyblakłym kolorze i plamami od oleju silnikowego zdecydowanie nie będą zachęcać. Przy sprzedaży domu nieestetyczna kostka brukowa z pewnością zostanie użyta jako argument do zbicia ceny – ponowne ułożenie kostki czy nawet dokładne jej uprzątnięcie wiązać się przecież będzie z nakładami finansowymi lub znaczną ilością pracy.
Nawet jeśli nie szykujemy się do sprzedaży domu i nie zależy nam na walorze estetycznym kostki brukowej, warto dopilnować jej regularnego czyszczenia i impregnacji. Dzięki temu przedłużamy żywotność kostki brukowej – nie tylko zachowa ona swój piękny kolor na dłużej, ale także będzie bardziej odporna na warunki atmosferyczne. Mrozy nie przyczynią się do pękania, woda nie będzie wywoływać erozji, a promienie UV nie będą osłabiać struktury kostki brukowej. Przedłużona żywotność kostki brukowej to także ulga dla portfela – nie będzie konieczności tak częstej wymiany materiału, jak w przypadku zaniedbanego bruku. Podsumowując jednym zdaniem: warto zadbać o czystość kostki brukowej, gdyż zyskamy nie tylko na aspekcie wizualnym, ale także i trwałości naszego chodnika czy podjazdu.