Ile razy byłeś w sytuacji, w której odkładałeś porządkowanie danego miejsca na następny dzień? Jutro poukładasz klucze w garażu, jutro przejrzysz szafę z ubraniami, jutro posegregujesz dokumenty w gabinecie… Niestety, decyzji o oczyszczeniu kostki brukowej z cementu nie możesz odłożyć na jutro – czas nie jest tutaj Twoim sojusznikiem. Sprawdź, w jaki sposób powinno odbywać się czyszczenie kostki brukowej z cementu oraz co będzie Ci potrzebne do przeprowadzenia tego zabiegu.
Remont zawsze wiąże się z zabrudzeniami
Zapewne większość z nas miała już okazję wykonywać lub zlecać remont swojego mieszkania. Niezależnie od tego, czy jest to aranżowanie mieszkania od stanu deweloperskiego, czy prace odświeżające lokum, nie uniknie się trzech rzeczy:
- Przekroczenia założonego budżetu;
- Wydłużenia planowanego terminu;
- Zabrudzenia domu i terenów przynależnych;
Dwie pierwsze kwestie można traktować w konwencji humorystycznej, wszak remonty rządzą się swoimi planami. Tu płytki gresowe dotrą uszkodzone, tam zabraknie surowca budowlanego – a to wszystko generuje dodatkowe koszty i konsumuje czas. Nie będziemy się jednak zbytnio rozwodzić nad tymi punktami, gdyż najistotniejsze są zabrudzenia budowlane. Mają one to do siebie, że choćbyśmy zabezpieczyli dokładnie całą powierzchnię, to i tak nie unikniemy zapylenia, zakurzenia czy wybrudzenia domu. Często w trakcie przenoszenia materiałów budowlanych lub narzędzi nieopatrznie ubrudzimy podłogi w domu czy kostkę brukową na podjeździe. O ile pierwsza z powierzchni jest stosunkowo łatwa w doczyszczeniu, o tyle problemy mogą pojawić się podczas czyszczenia kostki brukowej z cementu.
Narzędzia niezbędne do sprzątania kostki brukowej
Nim szczegółowo omówimy czyszczenie kostki brukowej z cementu, warto przyjrzeć się narzędziom potrzebnym do utrzymania naszego podjazdu czy chodnika w czystości. Wszak ten element składa się na ogólną wizytówkę domu – zaniedbana kostka brukowa sprawi, że gość automatycznie nada naszemu lokum łatkę brudnego, zapuszczonego. Aby kompleksowo zadbać o kostkę brukową przed naszym domem, warto zaopatrzyć się w następujące narzędzia:
- Ulicówka – typ miotły z szeroką głownią i gęstym włosiem do regularnego wymiatania lekkich i sypkich zabrudzeń, takich jak kurz czy piasek oraz wygarniania opadłych liści. Solidna ulicówka to wydatek około 30 złotych.
- Druciana szczotka ze sztywnym włosiem – narzędzie o wąskiej głowni pozwalające na precyzyjne, ręczne doczyszczenie uporczywych zabrudzeń. Klasyczna szczotka druciana typu „skrobak” kosztować będzie 30 złotych.
- Wypalarka do chwastów – palnik z długą lancą zasilany gazem do zapalniczek stanowiący skuteczne narzędzie do walki z mchem i chwastami. Cena zestawu z kilkoma butlami na start uszczupli nasz portfel o nie więcej niż 100 złotych.
- Pistolet piaskowy – piaskowanie to jeden z najefektywniejszych sposobów czyszczenia trudnych, uciążliwych zabrudzeń. Cena za zestaw wynosi około 150 złotych, do tego należy doliczyć ścierniwo – około 10 złotych za 20 kilogramów.
- Myjka ciśnieniowa – wielozadaniowe narzędzie do czyszczenia zabrudzeń lekkich lub średniouporczywych. Podstawowe wersje myjek dostaniemy już za 300-350 złotych, a bardziej zaawansowane modele to wydatek powyżej 1000 złotych.
Aby w domowych warunkach przeprowadzić czyszczenie kostki brukowej, warto zaopatrzyć się przynajmniej w trzy z powyższych narzędzi. Mowa tu o drucianej szczotce, myjce ciśnieniowej i pistolecie piaskowym; wypalarka i ulicówka raczej nie przydadzą się do usuwania resztek cementu.
Plamy po zabrudzeniach budowlanych na kostce brukowej
Przy czyszczeniu kostki brukowej z cementu liczy się przede wszystkim czas – im dłużej zabrudzenie pozostaje na jakimkolwiek materiale, tym ciężej się go usuwa. Ta zasada dotyczy nie tylko samego cementu, ale każdego zabrudzenia związanego z remontem: farby, kleju, zaprawy czy fugi. Początkowe plamy z łatwością można usunąć zwilżoną ściereczką lub zebrać ręcznikiem kuchennym. Jednak zwlekanie z porządkami sprawia, że zabrudzenie zastyga i zasycha, a co za tym idzie – trwalej wiąże się z podłożem. Odkrywając takie zabrudzenia, należy zwrócić uwagę, czy cement wystaje ponad powierzchnię kostki, czy jest to już „wżerka” wewnątrz kostkę.
Jeśli mamy do czynienia z zabrudzeniem wypukłym, czyli mają charakter fizyczny, należy użyć rozcieńczonego preparatu do czyszczenia zabrudzeń budowlanych. Rozcieńczenie jest konieczne z uwagi na fakt, iż płyny tego typu najczęściej mają odczyn kwasowy i mogą uszkodzić kostkę brukową w przypadku zbyt dużego stężenia. Zabrudzenie w pierwszej kolejności czyścimy punktowo drucianą szczotką, a następnie obficie spłukujemy kostkę brukową przy pomocy myjki ciśnieniowej. Na uciążliwe, zeschnięte zabrudzenia i „wżerki” chemiczne, konieczne będzie zastosowanie pistoletu piaskowego. Jeśli kilkukrotne piaskowanie nie pomoże, a zabrudzenia dalej będą widoczne, to oznacza, że kostka jest nie do odratowania i konieczna jest jej rozbiórka.
Czyszczenie kostki brukowej z cementu a impregnacja
Usuwanie zabrudzeń budowlanych, a w szczególności mycie kostki brukowej z cementu cechuje się wysokim stopniem ingerencji w strukturę zabrudzonego materiału. Niektórzy mogą się obawiać, że intensywne doczyszczanie osłabia kostkę brukową, w efekcie czego zacznie ona kruszeć i niszczeć przy innych zabrudzeniach. O ile samo czyszczenie kostki brukowej z cementu nie osłabi naszego podjazdu czy chodnika, o tyle odwlekanie impregnacji lub jej świadome pomijanie może nastręczyć sporo problemów. Impregnaty bowiem działają niczym „parasol ochronny” lub „folia zabezpieczająca”, którą powleka się materiał, zupełnie jak przy zakupie nowego urządzenia.
Impregnowanie kostki budowlanej powinno być dokonywane systematycznie, po uprzednim zamieceniu materiału i ewentualnym spłukaniu myjką ciśnieniową. Na takie działanie powinniśmy decydować się raz na dwa lata, przy okazji jesiennych porządków. Dzięki temu uzyskujemy ochronę przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak zimowe mrozy czy promieniowanie słoneczne. Należy też wspomnieć, że regularnie czyszczona i impregnowana kostka brukowa pozwala cieszyć się jej naturalnym kolorem i trwałością na dłużej. To szczególnie ważne dla osób, które starannie ułożyły wzory lub dekory z kostki brukowej, by stanowiły przydomową ozdobę.
Pomoc w czyszczeniu zabrudzeń kostki brukowej
Nie zawsze jednak jest możliwość wykonania czyszczenia kostki brukowej na cito, co sprawia, że brud zasycha. Nie wszyscy też mają czas lub siły, by przeprowadzić dogłębne usuwanie resztek betonu z podjazdu czy chodnika. Na takie sytuacje najlepsi będą specjaliści – firma zajmująca się czyszczeniem i sprzątaniem zabrudzonej powierzchni. Zwyczajowo przyjęło się, że firmy porządkowe kojarzone są tylko i wyłącznie z praniem tapicerek, czyszczeniem dywanów czy ogólnym uprzątaniem mieszkania. Jak się jednak okazuje, część firm wyspecjalizowało się także w usuwaniu zabrudzeń kostki brukowej. Takie udogodnienie doceni każdy z nas, a w szczególności poniższe grupy osób:
- Osoby zapracowane, które nie mają czasu na wielogodzinne, ręczne usuwanie resztek cementu z kostki brukowej;
- Zabiegane rodziny, które w wyniku codziennych obowiązków i pracy mają za mało czasu dla siebie, by spędzili te chwile razem, bez szorowania kostki;
- Osoby zmęczone, dla których wizja kilku godzin w pozycji pochylonej ze szczotką drucianą w ręce jest zniechęcająca;
- Seniorzy, którzy z powodu wieku lub osłabienia nie są w stanie skutecznie przeprowadzić tak uciążliwego czyszczenia samodzielnie;
- Właściciele obiektów na wynajem, którym zależy na szybkim uprzątnięciu nieestetycznych zabrudzeń i kontynuacji działalności zarobkowej;
- Pasjonaci i hobbyści, którzy wolą poświęcić czas przeznaczony na szorowanie kostki w znacznie ciekawszy sposób;
Każdy oczywiście dostrzeże własny katalog korzyści i zalet płynących z zatrudnienia fachowców od czyszczenia powierzchni. Warto więc wypróbować takie usługi i przekonać się, że możemy cieszyć się pięknym terenem przydomowym w rozsądnej cenie, bez pracochłonnego szorowania kostki brukowej.
Ile kosztuje czyszczenie kostki brukowej z cementu?
Cement na kostce brukowej wymaga natychmiastowego usunięcia – jeśli nie uda się tego zrobić bezpośrednio po wystąpieniu zabrudzenia, konieczna będzie inwestycja w czyszczenie. Decydując się na domowe metody, musimy przygotować budżet około 150 złotych – tyle bowiem kosztuje piaskarka i przeprowadzenie czyszczenia średniej wielkości podjazdu. Przy cięższych zabrudzeniach może się okazać konieczne kilkukrotne powtórzenie zabiegu lub zastosowanie szczotki drucianej i chemii budowlanej. To może jednak doprowadzić do uszkodzenia kostki, a w konsekwencji rozebranie i ponowne ułożenie zniszczonego fragmentu.
Jeśli jednak wezwiemy fachowców zajmujących się profesjonalnym czyszczeniem kostki brukowej, to mamy szansę na uzyskanie znacznie lepszego efektu za rozsądne pieniądze. O jakiej kwocie mowa? Tutaj tak naprawdę trudno podać dokładną, precyzyjną i ostateczną cenę, ta bowiem zależy od wielu czynników. Brany jest pod uwagę metraż powierzchni wymagającej czyszczenia, stopień zabrudzenia czy konieczność zastosowania dodatkowych, niestandardowych metod czyszczenia. Możemy być jednak pewni, że inwestycja w specjalistyczne czyszczenie zwróci się pięknie wyglądającą, czystą kostką brukową.